Untitled-1

موزه حسین جاوید

«موزه حسین جاوید نخجوان»

موزه حسین جاوید در سال ۱۹۸۱ و توسط بنیانگذار ادبیات رمانتیک کشور آذربایجان، حسین جاوید، در خانه ایشان که در محله علی خان در شهر نخجوان می باشد تاسیس گردید.
در این موزه ۸۴۵۶ اشیاء مختلف از جمله: آثار، عکس، فیلم، کتاب، روزنامه، پوستر، وسایل شخصی که بیان کننده شخصیت و زندگی شخصی و آثار این نویسنده می باشد، به معرض نمایش گذاشته شده است.

«حسین راثی زاده» ملقب به «حسین جاوید» یکی از شاعران ترکی است که در نخجوان به دنیا آمد. این نمایشنامه‌نویس و شاعر پرافتخار جایگاه مهمی در تاریخ آذربایجان دارد. مقبره‌ی وی علاوه بر ارزش معنوی، از نظر هنری و معماری هم ارزش یک بار دیدن را دارد. این بنا با سبک معماری عجمی ساخته شده و اجساد همسر و دختر این شاعر بزرگ در سردابه‌هایی که در بالا و پایین بنا قرار دارند، به خاک سپرده شده‌اند. در ساخت بنا معمار بزرگی همچون «راسیم علی اف» و مجسمه‌سازی چون «عمر الداراف» نقش ایفا کرده‌اند.

این موزه در سال ۱۹۸۱ در سه ماهه نخست سال آلیخان شکل گرفت که در آن محل حسین جاوید، بنیانگذار ادبیات عاشقانه آذربایجان متولد شد. در این مکان، ۴۵۶ اثر هنری به نمایش گذاشته شده است. عکس هایی که نشان دهنده زندگی و فعالیت های حسین جاوید است، اولین نسخه از آثار او، آثار با امضای شاعر، پوسترها و برنامه های آثار متفاوتی ساخته شده، یادبود های مختلف و وسایل خانه و دیگران در میان آنها است. در این نمایشگاه نیز نمایشگاه های تحقیقاتی و یادبود های یادگیرندگان جاوید نمایش داده می شود. مزار حسین جاوید و اعضای خانواده اش در این مکان قرار دارند.